Sarıyar HES Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi (2021-2026)

HİDRO Proje Ekibi:

EÜAŞ destekli, Bütçe: 2 milyon Euro, Proje ortakları: TÜBİTAK MAM, TOBB ETÜ. TOBB ETÜ proje yürütücüsü: Doç. Dr. Tevfik Kutay Çelebioğlu (Mart 2021-Devam ediyor)

TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) desteği ile yürütülen Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi (MİLHES) projesinin devamı olan, Ankara’nın Nallıhan ilçesi sınırları içinde bulunan, ilk elektriğini 1956 yılında üreten ve EÜAŞ tarafından işletilen Sarıyar Hidroelektrik Santralinin türbinleri, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ile birlikte TOBB ETÜ HİDRO Su Türbini Tasarım ve Test Merkezinde 2021 yılı mart ayında yenilenmeye başladı.

Sarıyar Hidroelektrik Santrali Ankara’nın elektrik ihtiyacını karşılıyor. TOBB ETÜ HİDRO 2 milyon eve ve 5,5 milyon kişiye yüksek verimli elektrik verilmesine öncülük ediyor.

Sarıyar HES Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi Projesi; ömrünü tamamlamış francis tipi türbinlerin sökümünün, tasarımının, testinin ve üretiminin yapılmasını içeriyor. Sarıyar’da 55-65 senedir hizmet veren türbinlerin yenileriyle değiştirilmesi işlemlerinde TOBB ETÜ HİDRO Su Türbini Tasarım ve Test Merkezi en kritik rolü üstleniyor. Proje kapsamında yenileme işlemi yapılırken türbinin kurulu gücü ve verimi de günümüz teknolojilerine uygun şekilde yeni tasarımlar yapılarak arttırılmak isteniyor. Hedef %94 ağırlıklı ortalama türbin verimi yakalamaktır. Bu en ileri şirketlerin bile anca yakalayabileceği bir rakamdır. Proje sonunda santralin yerli imkanlarla rehabilitasyonu tamamlanmış, santral devreye alınmış ve enerji üretimine devam etmesi bekleniyor. Projenin tamamlanması 2026 yılı sonunda planlanıyor.