MİLHES, Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli İmkanlarla Rehabilitasyonu(2015-2021)

TÜBİTAK KAMAG destekli, Bütçe: 23 milyon TL (9,3 milyon Euro), Proje ortakları: TÜBİTAK MAM, TOBB ETÜ, TEMSAN, GİMAS AŞ. TOBB ETÜ proje yürütücüsü: Prof. Dr. Selin Aradağ (Şubat 2015-Ekim 2019), TOBB ETÜ proje yürütücüsü: Doç. Dr. Kutay Çelebioğlu (Ekim 2019-Mart 2021)

TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) desteği ile yürütülen Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi (MİLHES) projesinde çalışmalara 2015 yılı Şubat ayında başlanmıştır. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), TEMSAN ve GİMAŞ ile birlikte TOBB ETÜ HİDRO proje yürütücü kuruluşlardan biri olarak Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne (EÜAŞ) ait Antalya Kepez-1 Hidroelektrik Santrali’nde rehabilitasyon çalışması yapmaktadır. Proje kapsamında ilgili santralin bir ünitesinde yerli imkanlarla generatör, türbin ve yardımcı sistemlerin yenilenmesi gerçekleştirilmiştir. Proje içerisinde TOBB ETÜ HİDRO türbin tasarımından ve ilgili türbinin model testlerinden sorumlu olmuştur. Bu kapsamda yeni türbin bileşenlerinin hidrolik ve mekanik tasarımı tamamlanmıştır. Merkez bünyesindeki deney düzeneğinde model testleri gerçekleştirilen türbinin üretimi ilgili proje yürütücü kuruluş tarafından gerçekleştirilmiştir. Proje 2019 yılı içerisinde tamamlanarak yerli imkanlarla rehabilitasyonu tamamlanmış, santral devreye alınmış ve enerji üretimine devam etmektedir. Proje 2021 mart ayında resmi olarak sonlandırılmıştır. 

Tanıtım Filmi için Tıklayınız. 

 

 

TOBB ETÜ Su Türbini Tasarımı ve Testleri Altyapı Projesi (2011-2016)

Kalkınma Bakanlığı ve TOBB destekli, Bütçe: 20 milyon TL (8 milyon Euro), Eylül 2011-Mart 2016. Proje yürütücüsü: Prof. Dr. Selin Aradağ

Proje kapsamında HİDRO altyapısını oluşturan üç adet laboratuvarın kurulum işleri gerçekleştirilmiştir. Bilgisayar Destekli Tasarım Ofisi, Türbin Üretim Atölyesi ve Su Türbini Test Düzeneğinden oluşan merkez 2 MW ile dünyanın en büyük kurulu test gücüne sahip tesisi olarak öne çıkmaktadır. İki adet çift yönlü 1 MW pompalar, gelişmiş ölçüm sistemleri, tesis içerisinde kalibrasyon imkanları ile IEC 60193 standartlarında model türbin testleri yapılmaktadır. Kalkınma Bakanlığı ve TOBB destekleriyle kurulumu tamamlanan merkez, su türbinlerinin tasarımı, model üretimi ve testlerinin tek yerden yapılabileceği bağımsız bir araştırma merkezi olarak faaliyet yürütmektedir. Türkiye’de özellikle su türbinleri tasarımı konusunda yetersiz olan bil-yap’ın TOBB ETÜ’nün misyon edindiği üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde geliştirilmesi hedeflenmektedir.